Aykut Kocaman: "Muhatap Fatih Terim değildi!"

Fenerbahçe teknik direktörü Aykut Kocaman, İstanbul BBS maçının hakemi Süleyman Abay'ı eleştirdi, Stoch konusunda önemli mesajlar verdi.. Kocaman, Fatih Terim'le ilgili oluşan polemiğe de değindi..

Futbol.net.tr

"Direk muhatap Fatih Terim değildi!"

Aykut Kocaman:

Öncelikle zorlu maçı yorumlayan Kocaman, Baroni'nin golünün lütuf olduğunu ifade ederek "Zorlu Galatasaray maçı öncesi puan kaybetmek istemiyorduk. Zaten yeteri kadar puan kaybettik ilk yarıda. Maç öncesi şunu söyledim, her zamanki zorlu karşılaşma söylemi ötesinde, kadro yapısı itibariyle sertlik derecesinin yüksek olacağı ortadaydı. Ancak bu ortamda futbol şansı bizim yanımızdaydı. Böyle bir kadroyu bozabilecek bir golle başladık. Erken gelen gol lütuftu oyun içinde açıkçası. Ama bunu değerlendiremeden karşılığını gördük, sonra 0-0 gibi olmuyor maç. 1-1 rakibin moralini yükseltirken, seni demoralize ediyor. İlk yarı bu gelgitler içinde oynandı" dedi. 

Daha sonra hakemi eleştiren ifadeler kullanan deneyimli teknik adam, "Bu arada İstanbul BBS takımı sert oynamak isteyebilir, bu doğal hakkıdır ve buna söyleyecek bir şey yoktur. Bunun benim veya başkasının eleştirme hakkı yok. Ancak bizim de kenarda yakındığımız, kazanırken de bunu söylemek lazım; hakemin anlaması lazım bunu. En büyük görevi bu. Hatalı kararlar olabilir futbolun doğasında var bunlar ama, hakemin en baştaki görevi standartı ve oyunu yakalamak. İstanbul BBS'li oyuncular bunu yaparken izin vermemeliydi. Volkan'ın sakatlığında geçen süre bayağı uzun bir süre, 1 dakika uzuyor ilk yarı. Nasıl bir standardı var? İkinci yarıda da daha çok olabilirdi belki, İstanbul BBS'nin ihtiyacı vardı belki de buna. Kendimize yontmayalım sadece, mümkün olduğunca adaletli olmak önemli. Rakibin istediğini sağlayan bir hakem vardı, gerçek niyetini ortaya koyamadı" ifadelerini kullandı.

Kocaman ikinci yarıda ritmi yükselttik yeterli pozisyona girdiklerini ifade ederken, "G.Saray maçı öncesinde değerli bir 3 puan kazandık. Göztepe ile kritik bir kupa maçı var, bunu da unuttuğum sanılmasın ama ligdeki serüven açısından Galatasaray maçını söyledim, buna bir nebze moral takviyesi yaptık" dedi.

"Göztepe maçında rotasyona gidecek misiniz?" sorusuna yanıt veren kocaman şu ifadeleri kullandı; "Bazı kelimelere fazla takılıyoruz. İçerideki Pendik maçı, son oynadığımız MGlacbach maçında tamamen bir değişim vardı. Oynama süresi daha az olan oyuncular vardı sahada. Bundan sonra birbirine daha yakın takımları göreceğiz, bu kadar fark olmayacak. Ama bu ham bir düşünce, hepsine bakacağız Göztepe'yi de Galatasaray'ı da değerlendireceğiz. Kazandığımız kupada da yaptım geçen sene bunu. Sadece benim özelimde değil, teknik direktörlerin bu kararına saygı gösterilmesi lazım. Ama şöyle olsa daha iyi olurdu, böyle olsa daha iyi olurdu diyerek hep tersinden söylemeyi alışkanlık haline getirdik. Antrenörlere saygı duyulması gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Kuyt'ın Stoch'un yaptığı hareketin ardından kendisinden özür dilediğinin açıklamasının ardından bu konuyu değerlendirmesi istenen Kocaman şunları söyleyerek sözlerini noktaladı; "Kuyt'la ilgili böyle bir görüşmeden haberim yok, bu konuda niyet bildirmesi sevindirici. 'Kadroda yok çünkü' diye bir açıklama yapmak istemiyorum. Antrenör esas itibariyle kulübün menfaatini düşünen insanlardır. Bazen kadroya alır, bazen kadro dışı bırakır. Krasic, Stoch, Hasan Hüseyin'i değil, mesleğime ve Fenerbahçe'ye hizmet için bu takımı nasıl daha iyi yaparız diye düşünüyoruz. Bu olayın kişiselleştirilmesi en büyük arzum".

-Basın toplantısı-
Kocaman, basın toplantısında ise ligin 16. haftasında Galatasaray ile yapacakları derbi öncesi bu akşamki maçta moral bulmak istediklerini ve bunu da başardıklarını anlatarak, mücadeleyi şöyle değerlendirdi.

"İlk yarıda rakibin sert bir takım olacağı görünüyordu. Bunu oyun anlamında söylüyorum, kasti sertlik anlamında değil. Rakibimizin kadro seçimi, bizim işimizi zorlaştıracağını gösteriyordu. Hakemin de biraz yol vermesi işi daha da zorlaştırdı. Oyuna, böyle bir maç için büyük lütuf olabilecek bir golle başladık. Bu golün arkasını getirecek fırsatı yakalayamadık. 19. dakikada karşılığını görünce maç 0-0 gibi olmadı, aleyhimize döndü. Tempo konusunda bizi geriye itti. İkinci yarı takım ritim yükseltti. Kazanmak için yeteri kadar fırsat yarattık. Birisini değerlendirdik. Kazanmak bu tip maçlarda önemli. Galatasaray maçı öncesi bu çok zor maçtan 3 puanla çıktıkları için oyuncularımı kutluyorum."

-"Hakem standardı oluşturamadı"-
Bu maça hakem Süleyman Abay'ın atanmasıyla ilgili bir soru üzerine Kocaman, "İstanbul Büyükşehir Belediyespor'un sert oynamasına müsaade vermesi ya da vermemesi gereken hakemdir. Eğer yol verirseniz tırmandırırlar. Topun oyunda kaldığı süre ve kalitesi her iki takım için de düştü. Hakem standardı oluşturamadı. Böyle olunca da tribünlerin ve oyuncuların tepkisi geldi. Bu sefer kontrolü kaçırmaya başladı. Hakemin atanmasıyla ilgili bir şey söyleme şansım yok" şeklinde konuştu.

-"Sözlerim içindeki direk muhatap Fatih Terim değildi"-
Bir medya mensubunun, edindiği bir bilgiyi paylaştığını ifade edip, geçen haftalarda Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim ile basın toplantısından basın toplantısına yaşadığı diyaloğu hatırlatarak yönelttiği, "Galatasaray'ı takip eden medya mensupları derbi maçtan sonra size sadece bir soru soracak. (Biz Fatih Terim'e ne soramadık Aykut Kocaman-) diyecekler. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz" biçimindeki soruya Kocaman, şöyle yanıt verdi:
"Çok fazla alınganlık göstermişler. Olayları buraya getiren, benim sözlerimi direk olarak o tarafa götüren ben değilim. Açıkçası Fatih hoca da yoktu bu sözlerin içinde. Bunu herhangi bir nedenden dolayı söylediğimi düşünmemenizi rica ediyorum. Kafamın içinde böyle bir şey olsaydı,bunu da söylerdim. Galatasaray'ı izleyen muhabirlerin soracağı sorular çok umurumda değil. İstediğime yanıt verebilirim, istediğime yanıt vermeyebilirim. Ancak geçen sezon da zaman zaman bu tip şeyler söylediğimde, olaylar başka taraflara götürüldü. Benim sözlerimin içindeki direk muhatap Fatih hoca değildi. Sorup sormayacakları şeyler onları bağlar."

-Stoch'un kadroda olmaması-
Stoch'un kadro dışı kalmasının bir ceza olup olmadığı sorusuna verdiği yanıtta ise sarı-lacivertli teknik adam, şunları söyledi:
"Kafamızda tek şey var; Fenerbahçe ailesinin menfaatleri, çıkarları. Başka hiçbir şey değil. Bazı oyuncularla ilgili tasarruflar olur. Her futbolcuyla ilgili olur. Bunları yapmak zorundayız. Bu bazen ceza olarak mı ödül olarak mı düşünülür bilmiyorum. Ben önce mesleğimi düşünüyorum. Sonra da ait olduğum, içinden geldiğim kulübümü. Ne Stoch ile kişisel durumum olabilir ne de başka bir futbolcuyla. Bazen kadronun içinde yer alacaklar, yüzde 100 oynayacaklar. Sahadan çıkacakları zaman da giren arkadaşlarının ellerini sıkacaklar. Bunları yapmak zorunda oyuncular."

Kocaman, bir soru üzerine de standart dışı kararların futbolcularını gergin gösterdiğini ifade ederek, "Bu kadar çok top oynama arzusuyla yanıp tutuşurken, bir takım bu kadar sarı kart görüyorsa, gösterenin de biraz oturup düşünmesi lazım. Bizim oyuncularımızda gerginlik maç içinde biraz daha tırmandı. Top yuvarlak, ne olacağı bilinmiyor. Haftaya neler olacağını bilmiyoruz. Gerçek senaryo, o gün top oyuna girdikten sonra çıkacak. O senaryo için her türlü hazırlığımızı yapacağız."


Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar