Galatasaray Başkanı Adnan Polat: "Kötü Gidiş Beni Kahrediyor"

Galatasaray Kulübü Başkanı Adnan Polat, Lig TV'de Futbol Gündemi programına konuk oldu. Polat, gündemle ilgili merak edilen sorulara yanıt verdi. Polat, "Kötü gidiş beni kahrediyor" diye konuştu...

Futbol.net.tr

Ve Adnan Polat konuştu!..

STADIN AÇILIŞI İÇİN TARİH OLARAK 15 OCAK'A SIKIŞTIK"

"Yeni stadı 15 Ocak'ta açmayı planlamıştık. Planımız devam ediyor. Tabii ki bu stada başlangıcından bugüne kadar projeye sahip çıkan sayın Başbakan'ın uygunluğunu bekliyoruz. Tabii ki bizim arzumuz sayın Başbakan'ın bize bir gün vermeseydi. Biz kendimizi ona uyarlayabilirdik. Ama Avrupa'daki liglerin de durumundan dolayı 15 Ocak'a sıkıştık tarih olarak. İnşallah 15 Ocak'ta açacağız stadı."

"ALİ SAMİ YEN STADI'NIN KAPANIŞI DUYGU YÜKLÜ OLACAK"

"Ali Sami Yen'in kapanışı için de bir hazırlığımız var. Bir program hazırladım. Duygu yüklü olacak. Eski açıkta bazı bez afişler yapmışlardı Beşiktaş maçında. Onları okuyunca gözlerimizin dolmaması mümkün değildi. Ali Sami Yen için bazı planlarımız var."

"TT ARENA'DAKİ İLK MAÇA ESKİ FUTBOLCULARI ÇAĞIRACAĞIZ"

"Türk Telekom Arena'nın açılışı için eski tüm oyuncularımızı çağıracağız. Tüm kongre üyelerini davet edeceğiz. O gün stadın dolu olacağını düşünüyorum. Galatasaray'ın büyüklüğü futbol takımı değildir. Önümüzdeki 50 sene oynayacağımız bu yere taraftarlarımızın sahip çıkacağını düşünüyorum. Futbol takımı başarısız olunca kombine satışı düşüyor tabii ki ama ben ilk gün 52 bin kişiye oynayacağımızı düşünüyoruz. Ayrıca oraya sadece futbolcuları değil tüm sporcularımızı davet edeceğiz. Birçok insanın dışarda kalacağını da düşünüyorum."

"FARUK SÜREN'DEN BAŞKA KONUŞAN YOK!"

"Galatasaray'ın belli yazılmamış kuralları ve gelenekleri vardır. Bunun kökleri 528 sene öncesinden gelen bir kültür pınarıdır. Biz de bu yazılmamış kuralların içinde Galatasaray başkanları görevlerinden ayrıldıktan sonra mevcut yönetime eleştiri yapacaklarsa genel kurulda konuşurlar. Ama son zamanlarda ben göreve geldiğimden beri eski başkanlarımızdan biri ve bir elin parmaklarını geçmeyecek eski yöneticiler sürekli konuşuyorlar. Yani Faruk Süren'den başka konuşan yok. Ben geldiğim günden beri eski başkanlardan kimseyi suçlamadım. Bizler gelip geçiciyiz çünkü. Ama bazılarının hırsları akıllarının önüne geçiyor demek ki. Eleştirebilirler ama suçlamalar yapıyorlar. Bu hiç yakışmıyor. Biz sportif müsabakalarda başarılı olabiliriz, olmayabiliriz. Ancak bu şekilde davrandıklarında Galatasaray'ın büyüklüğünü anlamadıklarını düşünüyorum. Herkes kendini sorgulaması lazım. Ben 24 saatimin 18 saatini Galatasaray'a ayırıyorum. 5 sene sonra ailemle bir tatile gittim. Onun da ne hale geldiğini gördünüz."

"BU ŞARTLAR İÇİNDE NASIL BİR RANT ELDE EDEBİLİRİZ?"

"Bizi Riva ile suçluyorlar. Çok uğraş verildi orada. İmar durumu düzeltildi. Ruhsatı alındı. İstesek yarın inşaata başlarız. Ancak Galatasaray inşaatçı değildir. Orayı hasılat paylaşımında kullanmak istiyoruz. 11 firmadan teklif istedik. Gelen tekliflerden ön eleme yaparak 3 firmaya düşüreceğiz. Genel kurula gidip teklifleri sunacağız. Ve onlardan yetki isteyeceğiz. Şimdi bu şartlar içinde nasıl bir rant elde edebiliriz?"

"G.SARAY TARİHİNDE İLK DEFA ŞEFFAF BİR YÖNETİM VAR"

"Seyrantepe Stadı'nda TOKİ'nin yaptığı ve bizim yaptığımız işler var. Bizim 5 kişilik bir ihale komisyonumuz var. O ihalelerden aldıkları en iyi 5 teklifi getiriyorlar. Yönetim Kurulu'nda en iyisi seçilip karar veriliyor. Bunun neresinden, nasıl rant elde edilebilir. Galatasaray tarihinde ilk defa şeffaf bir yönetim var. Hem kulüp hem de şirketler denetleniyor."

"BİZİ RANT İLE SUÇLAYANLAR BELGE İLE İSPAT ETMEK ZORUNDA"

"Divan Kurulu Başkanlarına sunduğumuz raporların bütünü 150 sayfa civarında. Orada da herkes bu bilgilere ulaşabiliyor ve bize hesap sorabiliyor. Biz kendimizi hesap sorulabilir hale getirdik. Bizi rant yapmakla suçlayanlar ellerinde belge ile ispat etmek zorundalar."

"150 HACİZ İŞLEMİNİ KALDIRDIK"

"Galatasaray'a haciz gelmiyor şu anda. 150 haciz işlemini kaldırdık. UEFA'nın kara listesindeydik. Tüm mallarımız elimizden gitmişti. 1996 ile 2006 yılları arasında çok mahkememiz vardı. O dönem ihtilaflı olarak 36 milyon dolar ödedik. Şu anda ayın 29'u itibari ile tüm çalışanlarımızın ve futbolcular hariç tüm sporcuların maaşları yatmıştır. Futbolculara 3-4 gün gecikmeli ödemeli yapıyoruz zaten."

"TARAFTARIN "İSTİFA" TEZAHÜRATLARINA ÇOK ÜZÜLDÜM"

"Biz Ultraslan ile çok iyi anlaşırız. Ancak son maçta Galatasaray taraftarınnın bana istifa diye bağırması beni çok üzdü. Hiç alışık olmadığım bir şey çünkü bu. Genel olarak "Yönetim istifa" diye bağırdılar ama bana da bağırdılar. Üzüldüm buna."

"MEHMET CANSUN BANA 'BEN SPORTİF BAŞARIYA BAKARIM' DEDİ"

"Buraya gelmeden Mehmet Cansun uğradı bana. Bana "Hep değişimlerin peşinde koştun. Ama burası spor kulübü ve ben sportif başarıya bakarım" dedi. "Mehmet sen nasıl böyle düşünürsün" dedim. "Düşünürüm" dedi. "Mesela Voleybol'da Fenerbahçe'yi yendiğimiz maçı bir daha izledim. Çünkü keyif alıyorum" dedi. Taraftar da haklı olarak tepkisini ortaya koyuyor. Galatasaray taraftarının ben bu eleştirileri yapmasının haricinde gerçekleri ve yapılanları da gördüğünü düşünüyorum."

"ADNAN SEZGİN FLORYA'DA NE YAPIYOR?"

"Adnan Sezgin Florya'da ne yapıyor ben anlatayım. Benim görevde olduğum tüm süreler içerisinde kendisine verdiğim görev şuydu: Orada çalışan herkesin organizasyonundan sorumluluk."

"HAGI, 'ELANO'YU GÖNDERELİM' DEDİ"

"Mesela Hagi "Elano kafasında Galatasaray'ı bitirmiş. Biz de kalması mümkün değil. Bunu gönderelim" dedi. Bakkaldan elma almıyorsunuz ki. Çürük çıkınca atasınız."

"ADNAN SEZGİN, 2 GÜNDÜR SANTOS'LA PAZARLIK YAPIYORDU"

"Santos Kulübü, Beşiktaş maçından 2 gün önce bize haber gönderdi. Adnan Sezgin ve bunlar oturdu ve konuştu. Bana da sordu, bunlardan ne almalıyız diye. Adnan Sezgin 2 gündür pazarlık yapıyordu ve telefonun diğer ucunda da ben varım. Pazarlıklar bittikten sonra da geldi bize söyledi. Biz de kabul ettik.Adnan'ın işlerinden bir tanesi de bu."

"IBRICIC'İN KULÜBÜ ÖYLE ŞEYLER İSTEDİ Kİ..."

"Futbolcu transferi konusuna gelince de, Galatasaray'da alınan her futbolcu teknik direktörün izni ve isteği ile alınır. Rijkaard bana, "Ibricic ya da Misimovic. Bu ikisinden hangisini alırsanız alın" dedi. Ibricic'in kulübü öyle şeyler istedi ki mümkün değil."

"ADNAN SEZGİN, HAGİ'NİN ÖNERDİĞİ FUTBOLCULARI BİZİM VERDİĞİMİZ BÜTÇE DOĞRULTUSUNDA ALMAYA ÇALIŞIYOR"

"Şimdi Hagi'nin kafasında da bir şablon var. Hagi savaşan bir takım istiyor. Hagi'nin elinde hem kendi önerdiği, hem de bize önerilen 100'e yakın futbolcu var. Bir kısmını tanıyor futbolcuların. Tanımadıklarının da DVD'lerini izliyorlar. Adnan Sezgin'e diyoruz ki, bu oyuncuyu bize bu bütçeyle almalısın diyoruz. O da o bütçeyle o oyuncuyu almaya çalışıyor. Ancak sürekli bizimle irtibatta oluyor. Bir görüşmeye gittiği zaman beni 10 kere 20 kere arar. Adnan Sezgin transferi yapan kişi değil."

"ADNAN SEZGİN GALATASARAY'A ZARAR VERİRSE KAPININ ÖNÜNE KOYARIM"

"Medya Adnan Sezgin'i sevmez. Çünkü kimse Adnan Sezgin'den kimse laf alamaz. Bir de futbolun tekniğine asla karışmaz. Takımın taktiğini veren teknik direktördür. Adnan'ın bir alakası yoktur bunlarla. Adnan Sezgin'in Galatasaray'a zarar verdiğini görsem yarın kapının önüne koyarım. Bu kim olursa olsun böyledir. Adnan Sezgin bizim verdiğimiz görevleri yüzde yüz yerine getiriyorsa, birileri istiyor diye ben Adnan Sezgin'i neden göndereyim."

"BULUNDUĞU GÖREVE EN UYGUN ÇALIŞAN KİŞİ ADNAN SEZGİN"

"Galatasaray'da şu anda futbol şubesi diye bir şey yok. Şubeler yok. Profesyonellere bağlı. Onlar da Yönetim Kurulu'na bağlı. Galatasaray'ın sportif dalları artık profesyonel yönetilmelidir. Belli bir bütçe verdik. Görev verdik. Bir Uluslararası şirkete görev verdik. Gelip görev yapan arkadaşları araştırdılar, denetlediler. Bulunduğu göreve en uygun çalışan kişi Adnan Sezgin çıktı."

"GÖREVLERİNİ YAPAMAZLARSA ORADA NE HAGİ KALIR NE DE ADNAN SEZGİN"

"Transfer Hagi'nin yönetiminde. Florya da Adnan Sezgin'in elinde. Biz onlara görev tanımını yaptık. Görevlerini yapamazlarsa orada ne Hagi kalır ne de Adnan Sezgin kalır. Kimse Galatasaray'dan büyük değildir."

"FUTBOL İZLEYCİSİNİN YÜZDE 65'İNİ F.BAHÇE VE G.SARAY OLUŞTURUYOR"

"Bugün Türkiye'de 3 büyükler diye bahsedilen Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş'tır. Biz tek rakibimiz Fenerbahçe derken buna yanlış pencereden bakmayın. Türkiye'de futbol izleyicisinin yüzde 65'ini bu iki takım taraftarı oluşturuyor. Bunu ben değil araştırmalar söylüyor. Böyle bir tablo önümüze konduğu zaman Galatasaray'ın rakibi Fenerbahçe'dir. Ama futbolda küçük maliyetli bir takım, büyük maliyetli bir takımı yenebilir. Futbol bu işin lokomotifidir, vitrinidir."

"AZİZ YILDIRIM'LA KONUŞTUK VE 'BU REKABETTEN EKONOMİMİZ KAZANSIN' DEDİK"

"Kavga etmek insanları bir yere götürmez. Savaş sonunda galip olanın da mağlup olan kadar hasarı oluyor. Biz konuları tartışarak çözelim, rekabetimizi de yapalım. Biz Aziz Bey'le şunu konuştuk, rekabetimizi yapalım ama bu rekabetten ekonomimiz de kazansın. Bırakalım kavgayı, tartışalım ama kavga etmeyelim dedik."

"MADALYALARI BİRBİRİMİZİN KAFASINA MI ATSAYDIK"

"Sakarya'da yapılan yarışlar esnasında gittik Aziz Bey'in masasına oturduk. Galatasaray şampiyon oldu. Ben Fenerbahçe'nin madalyalarını taktım. O Galatasaraylı sporcuların madalyasını taktı. Kupamızı aldık döndük. Ne yapsaydık? Madalyaları birbirimizin kafasına mı atsaydık?"

"SADRİ ŞENER, 'SANA ÜZÜNTÜMDEN LİDERLİĞE SEVİNEMİYORUM' DEDİ"

"Bizim kavgamız tribünlere de yansıyor, sahaya da yansıyor. Mesela Sadri Şener benim çok eski arkadaşım. Şimdi o Trabzonspor Başkanı diye ben onunla görüşmeyeyim mi? Geçen TTNet'in töreninde Sadri Başkan kulağıma eğildi ve "Senin yüzünden sevinemiyorum. Liderim, sana üzüntümden sevinemiyorum" dedi."

"MECBURİYETTEN ŞEREF TRİBÜNÜNDE OTURUYORUM"

"Şeref tribününde maç seyretmek çok zor. Yayıncı kuruluş kamerayı karşınıza dikiyor. Maç seyretmek için kötü bir yer. Ne sevinebiliyorsunuz, ne konuşabiliyorsunuz, hiçbir şey yapamıyorsunuz. Oraya misafirlerimiz gelmese ben gidip tribünde maç seyretmek istiyorum. Mecburiyetten, görevden orada oturmak zorunda kalıyoruz."

"YENİ STADA GİDERKEN MARKA İSİMLERİ GETİRDİK"

"Biz tüm yatırımları yaparken, Galatasaray takımını da mutlaka unutmamamız gerekiyordu. Oraya da bir şeyler yapmamız gerekiyordu. Yeni stada giderken, daha marka isimleri getirerek bir ivme kazandırmamız gerekiyordu. Kewell'dan tutun, Elano, Baros, Keita gibi isimler geldi."

"RIJKAARD İLE ANLAŞTIĞIMIZA OĞLUM BİLE İNANMADI"

"Türkiye'de futbol anlayışını daha üst düzeye çekmek için bir teknik direktör getirmek istedik. Rijkaard ile görüşmelerimizde gelebileceğini söylemişti ve biz de biraz zaman istedik. Benim oğlum o zaman askerdi. "Baba sen bu transfer işlerini falan hiç kimseye söylemiyorsun. Bak askerim ne olur bana söyle" dedi. Ben de tamam dedim. Rijkaard'la anlaştıktan sonra oğlumu aradım. Telefonla kendisini Rijkaard'la konuşturmama rağmen inanmadı bana. İngilizce bilen birisini bulup, Rijkaard diye konuşturuyorum sandı. Yani kimse Rijkaard'ın gelişinde olumsuz bir düşünce içinde değildi."

"RIJKAARD'A BURASININ BAŞKA BİR DÜNYA OLDUĞUNU SÖYLEDİM"

"Sezona çok iyi başladık Rijkaard döneminde ama ne zaman mağlubiyet olmaya başladı, kurşun yağmuru başladı. Hep maçın neticesine göre bir şeyler yazılmaya başladı. Rijkaard ile biz defalarca konuştuk. "Burası başka bir dünya" dedim. "Senin alıştığın tarzda bir ülke değil burası" dedim. Biliyorsunuz kamp yaptırmıyordu. "Benim bunlara jandarma olmama gerek yok. O yüzden de kampa gerek yok" diyordu. Ben Galatasaray'da 4 şampiyonluk yaşadım. Şunu gördüm ki, eğer başarı istiyorsanız bu ülkede, bu teknik direktörle başlıyor, teknik direktörle bitiyor."

"TÜRKİYE'DE FUTBOL OYNANMIYOR, SAVAŞ YAPILIYOR"

"Otorite ve disiplinin olmadığı yerde başarı çok zor. Mesela Feldkamp çok otoriterdi, hiç affı yoktu. Fatih Terim çok otoriterdi. Gerets çok otoriterdi. Rijkaard'ın başarısız olmasının sebeplerinden biri de Avrupa şartlarında futbol oynanmamasıydı. Çünkü Türkiye'de futbol oynanmıyor. Savaş yapılıyor. Bakın yıldız oyuncular sakatlanıyor. Ülke futbolumuzun durumu ortada, milli takımın durumu ortada."

"TÜRK FUTBOL OĞUZ SARVAN'IN İNİSİYATİFİNE KALMIŞ DURUMDA"

"Avrupa Kupaları'nda oynayan takımlarımızın durumu ortada. Bursaspor işte. Durum ortada. Kötü örnek oldular. Böyle futbol olmaz ki. Tekme atarak, dirsek atarak futbol oynanmaz. Türk futbolu maalesef Oğuz Sarvan'ın inisiyatifine kalmış durumda gidiyor."

"HAGİ KİRALIK FUTBOLCU İSTEMİYOR... DEVRE ARASINDA TRANSFER YAPACAĞIZ"

"Hagi şu anda üst düzey bir otorite kurmuş vaziyette. Oyuncularından kamplarda ve maçlarda bazı beklentileri var. O yüzden de Misimoviç'in bazı hareketlerini beğenmedi ve kadro dışı bıraktı. Ben ertesi gün gönderecek olsam bile teknik direktörün arkasında olduğumu belirtmeliyim. Çünkü bu sefer futbol takımının üzerindeki hakimiyetini kaybeder başka bir şey söylersem. Bu gemiyi kurtarmak artık Hagi'nin görevi. Doğru olarak söylediği bir şey de var, "Bu takımı ben yapmadım" diyor. Doğru söylüyor. "Düşüş içindeki oyuncuları almak istemiyorum" diyor. Avrupa'da çıkış içinde olan oyuncuları istiyor. Bir de kiralık futbolcu istemiyor Hagi. Biz de yetki verdik kendisine. Devre arasında 2-3 futbolcu alacağız"

"SAĞLIK HEYETİNDEN MEMNUNUM"

"Sakatlık geçiren bir oyuncuya kondisyon yüklemesi yapmazsanız yeniden sakatlanır. Bizim de Baros'la ilgili aldığımız raporlarda bir sorunu yoktu ama Beşiktaş maçında yine bir adele sakatlığı oldu. Şu andaki sağlık heyetimden memnunum."

"FATİH TERİM'E 2 KERE TEKLİF YAPTIK"

"Fatih Terim'e 2 kere teklif götürdük. Yiğit Şardan, ben ve Fatih Terim konuştuk. Fatih Hoca, Türkiye'de çok yıprandığını ve burada çalışmak istemediğini, yurt dışında çalışmak istediğini belirtti. Ailece bu kararı aldık dedi. Ondan sonra da Türk futbolu ve Galatasaray üzerine konuştuk. Sonra da sarıldık, öpüştük ve ayrıldık."

"ELANO, KEITA VE LINCOLN HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI"

"Hayal kırıklığı yaratan birçok futbolcu oldu. Lincoln oldu, Elano oldu, Keita oldu. Ali Turan yerinde oynayamadı bir türlü. Bu yüzden de değerlendirme yapamam. Sağ kanat oyuncusu değil çünkü. İyi niyetli bir oyuncu."

"RIJKAARD, 'KEITA DÖNSE DE ONU OYNATMAM' DEDİ"

"En büyük hayal kırıklığından biri Keita'ydı. Tribünlerin çok sevdiği bir oyuncu. Ancak takıma değil, kendine oynayan bir oyuncuydu. Rijkaard dedi ki, "Bu dönse de ben bunu oynatmam." En son geçen sene Gençlerbirliği maçından önce Paris'e gitmiş ve oradan da Dünya Kupası'na oynamaya gitmişti. Bu da bardağı taşıran son damla oldu."
Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar