Galatasaray Altyapısı Dağılıyor ..

Altyapısından çıkanlarla milli takımın yapıtaşını oluşturan G.Saray, şimdilerde genç yıldızlarıyla yollarını birer birer ayırıyor...

Futbol.net.tr

Galatasaray Altyapısı Dağılıyor ..

Geçmişte Galatasaray, altyapısından yetiştirdiği yıldızlarla başarıdan başarıya koştu. Öyle ki, sarı kırmızılı ekibin altyapısından yetişen futbolcular tarihi zaferlerin yanında, milli takımın yapı taşlarını oluşturdu.

Son dönemde ise Florya bu konuda duruldu. Bir dönemin futbolcu fabrikası, Türk futboluna Arda Turan dışında akılda kalan bir yıldız isim kazandırmadı..

Emre Çolak, Anıl Dilaver, Cafercan, Ferhat Öztorun, Uğur Uçar, Erhan Şentürk, Serdar Eylik, Fırat Kocaoğlu, Gökhan Süzen, Cem Sultan, Mehmet Güven, Özgürcan, Semih Kaya.. Unuttuğumuz daha onlarca isim.. Hepsinin yolu son dönemde Florya'dan geçti ancak kabul etmek gerekirse hiçbiri Arda Turan kadar yükseliş gösteremedi. Yukarıdaki isimlerden çoğu gibi kiralık olarak gönderilen Arda Turan, Manisaspor macerasından sonra, gönül verdiği renklerde kaptanlığa kadar yükseldi.

Aslında yukarıda adı olan veya olmayan Galatasaray'ın bir çok altyapı oyuncusu, bu kadar sivrilememesini, şans bulamamaya bağlıyor. Ya kiralık gidip unutulmak, ya da ilgi eksikliği nedeniyle genç isimler artık gemiyi birer birer terk ediyor.. Geçmişin aksine, Galatasaray'dan ayrılan genç futbolcu sayısı giderek artmaya başladı.

Furya Cem Sultan'la başladı.. Bir ara Rijkaard'ın gözdelerinden olan Cem'den camianın beklentisi çok yüksekti ama o da beklediği şansı bulamadı, geri planda kaldı, Servet Çetin'le yaşadığı kavganın ardından da yolunu çizdi. Cem artık Kayserispor'un futbolcusu...

Bir ara Gerets'in şans verdiği isimlerden olan Uğur Demirok da, Arda Turan gibi başka takıma kiralanan genç yetenekler arasına girdi önce.. Ancak kiralık gide gide neredeyse Florya'yı göremedi, Gaziantepspor, İstanbulspor, Beylerbeyi derken, geçtiğimiz gün Giresunspor'a kiralandı..

Camianın çok büyük beklentiler beslediği, ileride sayılı yıldızlardan biri olması düşünülen Cumhur Yılmaztürk de sarı kırmızılı renklere veda edenlerden biri oldu.. Genç oyuncu Çaykur Rizepor ile 5 yıllık anlaşma sağladı.

Ve yine Karadeniz'e, bu kez Orduspor'a 1.95'lik stoper Sinan Osmanoğlu gitti.. 3 yıllık anlaşma ile sarı kırmızılı renklere veda eden Sinan, genç kadrodan ayrılan son yıldız adayı oldu..

Galatasaray'da bir değişimin yaşandığı gerçek.. Ancak onca emek harcanan genç isimlerin hiç şans bulamadan teker teker takımdan gönderilmesi, Galatasaray'ı yakından takip edenlerin hiç de hoşuna gitmiyor..

Galatasaray'ın 2010-2011 sezonunda şampiyon olan A2 Takımı'nın yıldızlarını neden elinden çıkardığı bilinmez ama, takımın başına Fatih Terim gibi genç yeteneklere değer veren bir isim varken, yıldız adaylarının birer birer kayması kafaları karıştırıyor.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar