Gianni Infantino'dan FIFA'da 'reform' adı altında fantastik hayal dünyası önerileri

Türk futbolunun aleyhine verilen kararları desteklemesiyle tanınan UEFA Genel Sekreteri Gianni İnfantino, önümüzdeki ay FIFA Başkanı seçilmesi halinde kurumda reform yapmayı, üye ülke federasyonlarının gelirlerini artırmayı ve Dünya Kupası'nda takım sayısını 40'a çıkarmayı vaadetti.

Futbol.net.tr

Bir senin hayal dünyan eksikti Infantino!

FIFA başkan adaylarından UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino seçim bildirgesini açıkladı.

Gianni Infantino 26 Şubat'ta yapılacak olan seçimi kazanması halinde, yolsuzluk ve rüşvet skandallarıyla sarsılan FIFA'da "inandırıcı reformlar" yapma sözü verdi.

Infantino kurumda önemli konularda kararlar alacak yeni bir FIFA Konseyi kurulmasını, başkanın görev süresinin en fazla 12 yılla sınırlandırılmasını, FIFA'nın önemli komitelerinde "daha bağımsız seslere yer verilmesini" ve FIFA'nın ihalelerini daha şeffaf yürütmesini önerdi.

UEFA Genel Sekreteri, FIFA'ya üye ülke federasyonlarının gelirlerini artırmayı ve Dünya Kupası'nda takım sayısını 32'den 40'a çıkarmayı vadetti.

Gianni Infantino ayrıca Dünya Kupası'nın birden fazla kıtada ve bölgesel formatta da yapılabileceğini söylüyor. 

Bunun aynısını görevden uzaklaştırılıan UEFA Başkanı Michel Platini de önerdi. Özellikle Türkiye'nin tek aday olduğu 2020 Avrupa Şampiyonası'na evsahipliği yapacağının kesin gözüyle bakılırken, bir anda ortaya attığı "birden fazla ülkede ve şehirde yapılsın" fikriyle, Türk futbolseverlerin hayallerini yıkmıştı.

Platini'nin sağ kolu

45 yaşındaki İsviçreli avukat, yedi yıldır UEFA Başkanı Michel Platini'nin sağ kolu.

Platini ise FIFA Başkanı Sepp Blatter'le birlikte rüşvet ve yolsuzluklara bulaştıkları için 8'er yıl futboldan men edildiği için, başkan adayı olamamıştı.

"Şike davası" sürecinde Fenerbahçe'nin büyük tepkisini çeken Infantino'nun dışında; Bahreynli Asya Futbol Konfederasyonu Başkanı Şeyh Salman bin İbrahim al Khalifa, Ürdünlü FIFA Başkan Yardımcısı Prens Ali bin El Hüseyin, Güney Afrikalı iş adamı Tokyo Sexwale ve eski FIFA yetkilisi Fransız Jerome Champagne de FIFA başkanlığına aday.

Prens Ali bin El Hüseyin geçen yıl Mayıs ayında da FIFA başkanlığına aday olmuş, seçimi Blatter'e karşı 73'e karşı 133 oyla kaybetmişti.

Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar