Sait Türek: "3 milyon liradan 7 milyon liraya"

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Arif Koşar, Süper Lig'de her hafta yapılan 9 maçta dağıtılan puan priminin 3 milyon liradan 7 milyon liraya yükseltildiğini belirterek, "Bu tablo, 2 senedir yapılan doğru çalışmaların meyvesi" dedi.

Futbol.net.tr

"3 milyon liradan 7 milyon liraya"

Koşar, Manisa 19 Mayıs Stadı'nda Manisaspor İkinci Başkanı Sait Türek ve Asbaşkanı Selami Delan ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, modern statların futbolda gelirlerin çeşitlendirilmesi açısından temel unsurların başında geldiğini vurguladı.

Manisa 19 Mayıs Stadı'nın açık tribün ya da kale arkası tribünlerinin üzerinin kapatılacağını belirten Koşar, "Manisaspor yönetiminin kararını bildirmesinin ardından en geç 1 hafta içerisinde çalışmalara başlanacak. "Tarzanlar", maç seyrederken ıslanmayacak. Manisa'ya yakışır statta maç izleyecekler" dedi.

Koşar, geçen yıl kulüplere 14 milyon lira tesis yardımı yaptıklarını, yayın ihalelerindeki ciddi artışlarla mali olarak Türk futbolunun 10 yıllık geleceğine ilişkin çok önemli adım attıklarını anlattı.

Süper Lig'de rekabetin yükselmesinde ve Bursaspor'un bu kadar önemli bir başarı elde etmesinde, Futbol Federasyonunun özellikle son 2 yıldır yaptığı atılımların ve futbol ekonomisinin gelişmesinin payının yüksek olduğunu vurgulayan Koşar, şöyle devam etti:
"Süper Lig'in havuz dağıtımı sayesinde, sahada kazanan ekonomide de kazanıyor. Birçok takımımız ligde daha iddialı konuma gelebilecek. 2009-2010 sezonunda yayın havuzundan kulüplere 240 milyon lira aktardık. Bu sezon ise kulüplerin alacağı miktar dünya ekonomisindeki daralmaya rağmen yüzde 100 artışla yaklaşık 500 milyon liraya ulaştı. Artışlarla, Süper Lig'de her hafta yapılan 9 maçta dağıtılan puan primi 3 milyon liradan 7 milyon liraya yükseltildi. Bu tablo, kuşkusuz 2 senedir yapılan doğru çalışmaların meyvesi."

Koşar, bu önemli maddi katkının en doğru şekilde aktarılması için mali ve yönetimsel kriterler oluşturarak, tüm düzenlemeleri kurumsallaştırmaya başladıklarını belirterek, "2011-2012 sezonundan itibaren bu çalışmaları hayata geçirmiş olacağız. Bu açıdan, yeni sezon futbol ailesi için anahtar bir yıl olacak. Kulüplerimizin, kurumsallaşma, mali yapı, insan kaynakları, tesisler gibi her alanda UEFA Kulüp Lisans Kriterlerine uygun duruma gelmeleri çok önemli. Bizim tüm gayemiz, Türk futbolunda Batılı standartlarda atılımlar gerçekleştirmek" dedi.

Koşar, 2 yıl önce 225 bin olan lisanslı futbolcu sayısını yüzde 100 artışla 465 bine çıkardıklarını sözlerine ekledi.

Manisaspor İkinci Başkanı ve Mali İşler Koordinatörü Sait Türek ise statta sürdürülen çalışmaların birkaç güne kadar tamlanacağını ve TFF'ye bildirileceğini söyledi.

Manisaspor Basın Sözcüsü Selami Delan ise taraftarların desteğini beklediklerini, kombine bilet alarak bunu sağlayabileceklerini vurguladı.
Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar