Alman Bakan:"Mesut Özil, Türkiye için de oynayabilirdi.."

Alman hükümetinin göç ve uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer, Alman futbol milli takımındaki çeşitliliğin Almanya için de bir örnek teşkil ettiğini belirterek, ülkede doğup büyüyen göçmen kökenlilerin Alman milli takımında oynamaya karar vermelerinin önemli olduğunu söyledi..

Futbol.net.tr

"Özil, Türkiye için de oynayabilirdi.."

Böhmer, Alman Futbol Federasyonuna (DFB) verdiği bir demecinde, 2010 Dünya Kupası'nda iyi bir performans sergileyen ve çok sayıda göçmen kökenli oyuncunun yer aldığı Alman milli takımının, Almanya'da yaşayan tüm insanlar için de iyi bir örnek teşkil edeceğini kaydederek, "Mesut Özil Türkiye için de oynayabilirdi, ancak Alman milli takımında karar kıldı. Bu da önemli" diye konuştu.

Göçmen kökenli oyuncuların çoğunun Alman Milli Marşı söylenirken suskun kalmasını da olumsuz karşılamadığını belirten Böhmer, "Doğru olan, oyuncuları bu konuda özgür bırakmaktı. Benim izlediğim, milli takımdaki tüm oyuncuların kendisini bu takımla ve ülkemizle bağdaştırdığıydı" dedi.

Birlikte iyi bir yaşam için ülkedeki değerlere saygı duyulması gerektiğini ifade eden Böhmer, Alman milli takımının göçmen kökenli oyuncusu Cacau'yu da Almanca öğrenilmesini önemli gördüğü için takdir ettiğini vurguladı.

Futbolun uyumda çok büyük katkısı olduğunu da dile getiren Böhmer, "Milli takım günümüzde Alman gerçeğinin bir yansıması. Herkesin yükselebileceğini gösteriyor ve bu özelliğiyle de özellikle göçmenler için önemli bir örnek teşkil ediyor" şeklinde görüş belirtti.
Facebook sayfamızı beğenin, takipte kalın...

Yorumlar